сряда, 19 януари 2011 г.

Медиците: "Няма страшно, майче, просто детето ти няма да вижда!"


В България няма дори регистър на ослепелите в кувьози бебета


от ТАНЯ ИВАНОВА
"Дъщеря ми се роди вмирисана в шестия месец. Държаха ме за задържане в Медицинска академия, а детето гниеше в мен. Извадиха я, чак когато припаднах. Сега преподават случая на студенти- разказва със сълзи на очи Димитринка Дамянова, майка на 17- годишната Виктория, която ослепява вследствие на ретинопатия на недоносеното. У нас всяко трето недоносено бебе получава увреждане на очите в кувьоза, в който расте, сочи тъжната статистика. Болниците в България все още използват кувьози по на 20 и повече години или втора употреба. В тях количеството на кислорода се дозира неправилно и е рисков фактор за очите на новородените."Февруари се роди, а май я изписаха. Два месеца бе в кувьоз. Не знаех, че кислородът в апарата ослепява, а лекарите не ни казаха, че бебето е
сляпо до самото изписване
Опитахме да я лекуваме с криотерапия, но бе късно- сподели специално за вестник "168 часа" мъките от преживяното майката.- Какво ли не съм преживяла... Опитахме се да запишем Вики в детска градина в Люлин, но една учителка се държеше ужасно с детето заради недъга му. Търнева се казваше. Дъщеря ми като я чуеше, се напикаваше. Напуснах работа и до ден днешен я гледам."Виктория е със 100% слепота и се страхува дори да изкачи стълби сама. Учи в софийското училище за слепи "Луи Брайл" и пее народни песни. Когато е на 4 години, баща й донася малко пиано, Виктория сяда и засвирва коледната мелодия на Джингъл белс. Днес тя печели конкурси за народни песни, но нейното бъдеще е мрачно като света, в който живее."Детето ми прекара два месеца и половина в кувьоз.

Д-р Алексова от Майчин дом ми каза: "Няма страшно, майче, просто детето няма да вижда!"- разказва майката на недоносения и ослепял Илиян Боряна Цветашка.- Няма как да ви опиша как се почувствах! 36 дни треперих дали синът ми ще оживее, а това бе капакът на всичко!"


Илиян, който сега е на 6 години, се ражда в шестия месец на бременността на Боряна. Тежи едва 0,920 кг и е с дължина 36 см. Детето престоява в неонатологията в ковьоз 36 дни на кислород."Кувьозите в отделението бяха от комунизма. Илиян имаше отлепване на ретината и според мен е от апарата- разказва преживялата шока на живота си Боряна.- Попитахме лекарката можем ли да направим нещо за нашето дете, а тя каза, че каквито и операции да правим, най-много да вкараме светлина в очите, нищо друго. Разбрахме, че не трябва да чакаме помощ от българските лекари!"Липсата на информация и закъснялото с една година лечение струват част от зрението на Илиян. Родителите търсят помощ в Рим в
болница "Джемели"
при Dr. Lepore. Днес Илиян е на 6 години и е с лещи от 15 диоптъра. Детето е щастливо в семейния дом в Люлин 2, пригоден за оскъдното му зрение. За него се грижат много хора- баба Цецка, сестрата и зетят на майката. Преди 3 години Боряна се връща на работа, а бащата Цветомир работи като полицай."12 пъти пътувахме до клиниката на доктор Лепоре в Рим. Там ретините на детето бяха почистени и залепени, а сега предстои да изпробваме нови лещи, които се тестват в САЩ. В клиниката коригират зрението без лазер, а Илиян е смъкнал от 22 на 15 диоптъра"- обнадеждена е борбената майка.Според италианският лекуващ лекар до този момент Илиян е на ниво четене и писане, а му предстоят още операции. Надеждата на родителите на Илиян е добрите педагози от софийското училище за слепи "Луи Брайл" да си свършат работата и да го "научат" да вижда."Не знам колко пари взимат в училище "Луи Брайл", но гледат и учат тези деца така, сякаш са техни- вълнува се Боряна.- Нямам други деца и нямам намерение да раждам пак. Не мога да си представя отново целия шок и ужас около Илиян. Прекалено съм заета с него и няма да съм пълноценен родител на второ дете"- завършва тъжния си разказ майката.




Д-р Васил Маринов- Университетска Очна клиника УМБАЛ "Св. Георги" Пловдив


- Д-р Маринов, как биват увредени очите на бебетата, ползващи кувьози?


- При преждевременно роденото дете недоразвити са всички органи и системи (дихателна система, мозък, сърдечно-съдова система, черен дроб, бъбреци). Окото страда като част от общо незрелия организъм. Кислородът, който се подава в кувьозите, е една от причините за увреждане на ретината на окото- заболяване, наречено ретинопатия на недоносеното! То е многофакторно заболяване и не се предизвиква само от кислорода.
- Увреждането лечимо ли е или е за цял живот?


- Оставена без наблюдение и лечение, ретонопатията на недоносеното води до трайна и необратима детска слепота. Заболяването преминава през 5 стадия, първите 3 от които са обратими. Последните два стадия се характеризират с отлепване на ретината и трайна слепота. Важно е да се направи преглед не по-рано от 4 седмици след раждането на детето, когато се констатират първите появи на заболяването.
- Какво трябва да се промени в здравеопазването, за да бъдат спасени очите на недоносените бебета?


- За да опазим зрението на децата трябва преждевременните раждания да бъдат ограничени до минимум, да се подобри състоянието на техниката, да се осигури дългосрочно проследяване на децата в риск, както и да информираме родителите за всички възможни последствия.




Ослепелите не се броят
В България няма национален регистър на децата с ретинопатия на недоносеното, нито със слепота, причинена от нея, съобщиха от Министерство на здравеопазването. При изследване на причините за слепота в училища за слабозрящи у нас РН липсва като причина за слепота до 1979, нараства до 5.8% за периода 1984-1985 и достига до 32.8% за периода 1995-1999г. В проучване върху 852 новородени недоносени деца за период от 12 години се съобщава за 22.9% честота на РН.


Втора употреба

Повечето кувьози в страната са на "възраст" 15 и отгоре години. В МБАЛ- Стара Загора разполагат с 24 кувъоза, някои от които са втора употреба, внос от Франция, а други са в експлоатация от 15- 20 години. "Подмяната на апаратите, струващи по 50 хиляди лева, става бавно по финансови причини. Друг проблем е, че се отглеждат бебета от по 600-700 гр, които са с много недоразвити органи"- споделиха от АГ- отделението. В региона на Стара Загора от 2006 до 2009 г. са диагностирани 31 недоносени деца с ретинопатия на недоносеното, на 23 деца е проведена терапия и при едно от тях е констатирана пълна загуба на зрението в едното око.



Спасяват и увреждат
Необходимостта от поставяне в кувьоз на недоносено бебе е животоспасяваща. Там децата се реанимират в кислородна среда, чиято неправилна концентрация може да увреди бебето. Кувьозите се делят на "обикновени" и "за интензивни грижи". Те създават на недоносчето среда, максимално близка до вътреутробната. "Интензивните" кувьози имат повече отвори от всичките си страни и позволяват повече манипулации с детето. И двата вида дават възможност за регулиране на кислородната концентрация, температурата и влажността на въздуха в тях.


МЗ: Болниците сами ги купуват!
Болниците са самостоятелни търговски дружества и като такива сами закупуват кувьози, грижат се за поддръжката и излизането им от експлоатация. В България има не по- малко от 616 кувъоза, разпределени в 28-те регионални центрове по здравеопазване. В новите кувьози кислородът се дозира по-точно и е съобразено с изследването на газовия анализ на пациента, който се проследява с помощта на пулсометър. Децата с увреждания се преглеждат от Детска експертна лекарска консултативна комисия / ДЕЛКК/ и в зависимост от степента на увреждане /в случая загуба на зрението/ се дава процент инвалидност и съответно социално подпомагане.


Родителите да знаят за ретинопатията
Точна диагноза на ретинопатия на недоносеното се поставя чрез ретинални камери "Редкам" в Детската очна клиника в УМБАЛ- Александровска и Очната болница в гр.Варна. Лечението се осъществява с лазертерапия и криотерапия. Прилага се и оперативно лечение в чужбина.

(от вестник "168 часа")

Няма коментари:

Публикуване на коментар